bigosy.com.pl

Blog fanatyków bigosu

Sposób jego przyrządzania przez lata ulegał zmianie, ale niektóre jego rodzaje funkcjonują obok siebie. A każdy z nich ma swoich zwolenników. Niezależnie od tego, jakie składniki dodajemy do tej potrawy, to niezbędnym naczyniem będzie zawsze garnek do bigosu. Możemy w nim ugotować na przykład bigos po litewsku.

Jego cechą charakterystyczną jest to, że do kapusty dodaje się jabłka o kwaskowym posmaku. To potrawa dla tych, którzy cenią sobie wyraziste smaki. Bardzo popularny i lubiany jest także bigos myśliwski uznawany za rarytas. Aby móc go ugotować potrzebna jest nam różnego rodzaju dziczyzna. Do kapusty dodaje się bowiem sarninę, pieczeń z jelenia czy z zająca. Najważniejszą przyprawą w tego rodzaju bigosie jest jałowiec, który idealnie pasuje do dziczyzny i podkreśla jej smak. Taki bigos należy gotować długo, aby zyskał oczekiwany, niezapomniany smak.

Kupując garnek do bigosu zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Bo tylko dobrej jakości stal sprawi, że będzie on nam służył przez długie lata i nie spłata przykrej niespodzianki podczas wielogodzinnego podgrzewania. Pokrywka też powinna idealnie przylegać, aby smaki przeniknęły się nawzajem. Choć bigos uznajemy za potrawę wybitnie polską, to istnieją też jego „zagraniczne” odmiany. Do najsmaczniejszych zaliczany jest bigos węgierski. Nietrudno się domyślić, że składa się on nie tylko z kapusty, ale także ostrej papryki, a innym nietypowym dodatkiem jest tłusta śmietana. Z białej kapusty i fasoli przyrządza się z kolei bigos galicyjski.

Podobne wpisy